Finalists for the 2nd Scottish SME Business Awards announced

The finalists for this year’s Scottish SME Business Awards have been announced after nominations surged in from across Scotland.

The awards not only provide a platform and an opportunity to recognise and reward the talented individuals and organisations from the SME industry but also provide a source of inspiration for future entrepreneurs.

Hundreds of people are expected to gather at the lavish, black-tie awards ceremony which is due to take place on the 28th of March at Glasgow’s luxury Crowne Plaza hotel. The night will include a drinks reception, a four-course meal and entertainment as well as the awards ceremony itself which will feature accomplishments ranging from Retail Business of the Year to Young Achiever of the Year.

Irfan Younis, CEO of organisers Creative Oceanic said: “SME businesses are the backbone of Scotland’s economy and we feel that it is important that we recognise the drive and commitment of the individuals and organisations who are working against the market odds to make the industry a success.”

The glamorous evening will also help to raise funds for charity partner, Well Foundation which provides experiences to children and young people facing life-threatening conditions.

The finalists for the Scottish SME Business Awards 2018 are:

  1. Young Achiever of the Year
  • Ross Lamond, Bug Bakes (Fife)
  • Nicole Barrett, Buckie Buddies (Buckie)
  • Amber Scott, Runway Studios (Carluke)
  • Evonne Morrison's, Good Nude Food (Glasgow)
  • James Gilchrist and Beth Wilson, Graphic Design Festival Scotland (Glasgow)
  • Sarah Stenhouse, Pixey (Edinburgh)
  • Lorna Stewart, Forbidden Fruits Swim. (TBC)
  • Michael Harkins, Turtle Pack (Livingston)
  • Kirsten and Heather, Pole Junkie (Glasgow)
  • Fergus Moore & Scott Kennedy & Rebecca Richardson, Revive Eco (Glasgow)
  1. New Business of the Year
  • RP Diamond Laser Clinic (Inverness)
  • Faodail Restaurant (Alloa)
  • The Start-Up Drinks Lab (Port Glasgow)
  • Beauty Kitchen (Glasgow)
  • MiAlgae (Edinburgh)
  • SpotApartments (Glasgow)
  • Bird.i (Glasgow)
  • Drink Baotic (Glasgow)
  • Left Field Kombucha (Eyemouth)
  • Glasgow Medical Rooms (Glasgow)
  1. Small Business of the Year
  • Blue Star (St Andrews)
  • Cleartech Group Ltd (East Kilbride)
  • Bearded Basturds (Dunfermline)
  • ASM Media & PR (Forfar)
  • Kevin Wilson Joiners & Building Contractors (Bridge of Allan)
  • The PropertyStagers (Glasgow)
  • Molke (Perthshire)
  • Spey (Kingussie)
  • Digital Impact (Glasgow)
  • Johnston Mailing (Glasgow)
  1. Retail Business of the Year (less than 3 units)
  • Balgove Larder (St Andrews)
  • Julia Hart Skincare Clinic (Dunfermline)
  • Mirrie Dancers (Lerwick)
  • Wholesale Domestic (Glasgow)
  • McKay Flooring (Glasgow)
  • Neil Smith Ltd (Glasgow)
  • The Glasgow Flooring & Bedding Co (Glasgow)
  • Fat Buddha (Glasgow)
  • Chic of Edinburgh (Edinburgh)
  • Chelsea McLaine Interior Design (Glasgow)
  1. Retail Business of the Year (more than 3 units)
  • Rearo Laminates (Glasgow)
  • The Wooden Floor Store (Glasgow)
  • Honey Pharmacy (Glasgow)
  • Collinson Cermics (Edinburgh)
  • Tile Star (Stirling)
  • Mackie Pharmacy (Glasgow)
  • Ashers (Aviemore)
  • Reach Pharmacy (Glasgow)
  • ROX (Glasgow)
  • J&W Carpets (Clydebank)
  1. Family Run Business of the Year
  • FBS Plumbing Solutions (Falkirk)
  • Raeburn Construction (Kirkcaldy)
  • Downfield Farm (Fife)
  • JML Contracts (Perthshire)
  • Moray Robertson Electrical Services (Stirling)
  • 123v (Tillicoultry)
  • Angels’ Share Glass (Stirling)
  • Essence of Harris (Isle of Harris)
  • Aldomak (Glasgow)
  • Soave’s Ice Cream (Glasgow)
  1. Online Business of the Year
  • Miigen.com
  • The Biscuit Baron
  • StoriiCare
  • Whisky Auctioneer
  • Bolt Learning
  • My Cupcake Toppers
  • Tam Shepherds Trick Shop
  • Paulin Watches
  • Sisters Boutique
  • Shearer Candles (Glasgow)
  1. Professional in Business of the Year
  • Simon Cowie, Infinity Partnership (Aberdeen)
  • David Cameron, EQ Chartered Accountants (Dundee)
  • Chris Barrowman, Infinityblu Dental Care (Pitlochry)
  • Phil Morrice, Alexander Sloan (Glasgow)
  • Dr’s Simon and Emma Ravichandran, Clinetix Medispa (Glasgow)
  • Nicholas J Scullion, Scullion LAW (Hamilton)
  • Adrienne Airlie & Ewen Dyer , Martin Aitken & Co’ (Glasgow)
  • Kirsten Lord, PhysioWizard (Chapelhall)
  • Lynsay Bell Manson, LBA Studio (Edinburgh)
  • Clive Schmulian, Clyde Munro (Glasgow)
  1. Unique Business of the Year
  • Noisemaker (Dundee)
  • ThinkWhere (Stirling)
  • Mozolowski and Murray (Edinburgh)
  • Scaramanga (Fife)
  • Fallen Brewing (Stirling)
  • DOGFI.SH Mobile (Stirling)
  • Travel by Knight (Dundee)
  • iMultiply (Glasgow)
  • Sgaia Foods (Paisley)
  • Aye Love Real Foods (Edinburgh)
  1. Export Business of the Year
  • Scotmas Group (Kelso)
  • Peachy Mondays (Stirling)
  • Scottish Sea Farms (Stirling)
  • Loch Fyne Oysters (Loch Fyne)
  • Mara Seaweed (Edinburgh)
  • Meatsnacks Group (Forres)
  • Supernature Oils (Midlothian)
  • Burgess Bagpipes (Forres)
  • Flaer (Milngavie)
  1. Marketing Campaign of the Year
  • Taste of Arran (Brodick)
  • Stewart Brewing (Midlothian)
  • GlenWyvis Distillery (Dingwall)
  • Douglas Laing & Co S (Glasgow)
  • Making Waves (East Kilbride)
  • BikeUp (Glasgow)
  • Cross Borders Brewing (Dalkeith)
  • WooHa Brewing Company (Kinloss)
  • Finnieston Distillery Company (Glasgow)
  • Perth Racecourse (Perth)
  1. Creative Online Activity of the Year
  • Atlas Knowledge (Bridge of Don)
  • Iain Burnett The Highland Chocolatier (Pitlochry)
  • Yatter (Glasgow)
  • Odro (Glasgow)
  • Domain Design Agency (Glasgow)
  • The Podcast Host (Dundee)
  • Skoogmusic (Edinburgh)
  • Springfield Properties (Larbert)
  • Sheila Fleet Jewellery (Glasgow)
  • MacGregor’s Bar (Inverness)
  1. Team in Business of the Year
  • Ruby Tuesday (Aberdeen)
  • The Auchrannie Resort  (Isle of Arran)
  • Leys Group (Banchory)
  • Broadleys Veterinary Hospital (Dunblane)
  • Team Challenge Company (Lochgelly)
  • Scottish Sea Farms (Stirling)
  • Wire (Glasgow)
  • Beattie Communications (Glasgow)
  • Pursuit Marketing (Glasgow)
  • Marmac Services (Clydebank)
  1. Entrepreneur of the Year
  • James Coleman, Ruby Tuesday (Aberdeen)
  • Marcus Pickering, Pickering's Gin (Edinburgh)
  • Mike Newman, My1Login (Glasgow)
  • Darren Aggasild, Rose Recruitment (Aberdeen)
  • Giles Cooke, Alliance Wine (Beith)
  • Stephen Mathers, John McGavigan (Glasgow)
  • Joe & Dawn Reade, Island Bakery (Isle of Mull)
  • Tom McDonald, Exsel Group (Glasgow)
  • James McIlroy, Enterobiotix (Aberdeen)
  • Lesley Millar, Jigsaw Travel (Hamilton)
  1. Young Entrepreneur of the Year
  • Corien Staels, Staels Design Ltd (Glasgow)
  • Blair Waller, Soda and SociaLoop (Edinburgh)
  • Patrick Clover, BLACKBX (Edinburgh)
  • Daniel Gardner, Daniel Gardner Electrical Contractor (Cupar)
  • Robbie Rapson, The Beastie Boats (Loch Ness)
  • Jillian Letham, Heart Style (Coatbridge)
  • Tom Walkinshaw, Alba Orbital (Glasgow)
  • Rossie Stone, Dekko Comics (TBC)
  • Michael Tougher, Soundbops (Glasgow)
  • Kieran Coyle, Premiership Experience (Glasgow)
  1. Business Woman of the Year
  • Dr Vicki Cameron, Steps Podiatry (Largs)
  • Lesley Brydon, Clark Communications (Edinburgh)
  • Mhairi MacLeod & Alice Will, LUX (Edinburgh)
  • Jo Stewart, Stewart Brewing (Midlothian)
  • Kirsty Mitchell, Digital Connextions Ltd (Glasgow)
  • Sarah Heward, The Real Food Cafe (​Tyndrum)
  • Hayley Harvey Smith, Glamcandy (Edinburgh)
  • Judith O’Leary, Judith O’Leary (Edinburgh)
  • Angela Casey, Pagoda PR (Edinburgh)
  • Pam Scobbie & Lee Beattie, Wire (Glasgow)
  1. Business Man of the Year
  • Calvin Kayes, Loop & Scoop (Glasgow)
  • Robert Hamilton, Dynamic Edge (Aberdeen)
  • Angus Ferguson, Demijohn – The Liquid Deli (Edinburgh)
  • Steven Smith, The Lead Generation Company (Glasgow)
  • Chris Torres, Senshi Digital (Glasgow)
  • Billy Walker, The GlenAllachie Distillers Company (Aberlour)
  • Nicky Taylor, Taylor McKenzie Research & Marketing (Glasgow)
  • Brian Colling, Dacoll (Bathgate)
  • Paul Reynolds, Gin71 (Glasgow)
  • Gordon Povey, Trisent (Glasgow)
  1. Business of the Year (more than 100 staff)
  • Criton Apps (Edinburgh)
  • Morrison Community Care Group (Glasgow)
  • Pryme Group (Dundee)
  • Loch Duart Ltd. (Scourie)
  • Ascensos (Motherwell)
  • Crieff Hydro (Crieff)
  • Paterson Arran (Livingston)
  1. Business Community Initiative of the Year
  • Big Green Feet CiC (Glasgow)
  • Glasgow Credit Union (Glasgow)
  • CCI Scotland (Lanark)
  • Next Step Initiative (Glasgow)
  • Business in the Community Scotland (Edinburgh)
  • Arts & Business Scotland (Edinburgh)
  • Community Enterprise Ltd (Edinburgh)
  1. Scottish Innovation of the Year
  • White Rabbit Skincare (Kilmarnock)
  • Lamellar Biomedical (Bellshill)
  • Kite Power Systems (Glasgow)
  • Slim Lizzie (TBC)
  • Mallzee (Edinburgh)
  • Rebel Chocolate (Glasgow)
  • G-Hold (Edinburgh)
  • PlayerData (Dalkeith)
  • Cheeky Chompers (Roslin)
  1. Business Growth of the Year
  • McLaren Packaging (Port Glasgow)
  • Sterling Precision Engineering Services (Kirkcaldy)
  • Spotless (Musselburgh)
  • Bruce Farms (Meigle)
  • John Lawrie Group (Aberdeen)
  • Newton Property (Glasgow)
  • Ice Factor Group (Kinlochleven)
  • The Manorview Group (Howwood)
  • Buzzworks Holdings (Prestwick)
  • Plumbstores (Bellshill)
  1. Managing Director of the Year
  • Alex Ogilvie, Seller Dynamics (Stirling)
  • David Knight, Avant Homes Scotland (Stirling)
  • Andy Kerr, CMS Window Systems (Castlecary)
  • Anthony Vezza, Primestaff (Glasgow)
  • Graham Mercer, Rearo Laminates (Glasgow)
  • Nick Snow, Matthew Algie (Glasgow)
  • Jeanette MacIntyre, Indeglas (Glasgow)
  • Andy Cureton, ECS Digital (Glasgow)
  • Mac Mackie, Mackie’s of Scotland (Rothienorman)
  • David Summers, The Harlequin Group (Livingston)
  1. Best Business in Glasgow
  • Reid Brothers UK
  • Be-It
  • Frame
  • Forrest Group
  • Mactaggart & Mickel Homes Ltd.
  • Urban Union
  • Blazing Griffin
  • Newton Property
  • The Glasgow Distillery Company
  • A.C. Whyte & Co
  1. Best Business in Edinburgh  
  • Head Resourcing
  • Mortgage Advice Bureau
  • SMAR Azure
  • The Lane Hotel
  • Sofant Technologies
  • Cross Borders Brewing
  • Lettingweb
  • Holyrood PR
  • The Covey Agency
  • Pyreos
  • Glamcandy
  1. Business of the Year (under 100 staff) North
  • Kyloe (Kirkwall)
  • The GlenAllachie Distillers Company (Aberlour)
  • Blaze Manufacturing Solutions (Aberdeen)
  • North Electrical Services (Elgin Moray)
  • ProBond Marine (Lintmill)
  • Stag Bakeries Ltd (Stornoway)
  • Incremental Group (Aberdeen)

Central

  • Dewar’s Aberfeldy Distillery (Perth)
  • Volpa (Perth)
  • Dovetail Games (Stirling)
  • Clearwater Controls (Grangemouth)
  • Harvey Map Services (Doune)
  • JML Contracts (Perthshire)
  • Foodmek (Tayport)

South West

  • Systal Technology Solutions (Glasgow)
  • Traveltek Group (East Kilbride)
  • Lawrie & Symington (Lanark)
  • We Hae Meat (Girvan)
  • Big Data for Humans (Glasgow)
  • Armstrong Watson (Glasgow)
  • Cloud Cover IT (Glasgow)

South East

  • The Chester Residence (Edinburgh)
  • Empteezy (Livingston)
  • Network ROI (Edinburgh)
  • Shand Cycles (Livingston)
  • Almond Engineering (Livingston)
  • Livingston James Group (Edinburgh)
  • Bon Accord Soft Drinks (Edinburgh)
  • Story UK (Edinburgh)